Kök hücre tedavisi  İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması olup, “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir. Kök hücre tedavisi, kişinin kendi kanının tedavi için kullanılmasına dayalı bir yöntemdir. Başlarda kozmetik amaçlı bir tedavi olarak geliştirilmiş ama sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında da iyileştirici etkisi fark edilerek bu alanda kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre bir ilaç değildir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlandığından doğal bir tedavi yöntemidir.

Hangi durumlarda uygulanır

• Diz Kireçlenmeleri
• Dizde Kıkırdak Hasarları
• Bel-Boyun Fıtıkları
• Omuz-Diz Bağ Yaralanmaları
• Kas Yaralanmaları
• Tenisçi ve golfçü dirseği
• Tendinit ve tenosinovitler
• Sporcu Yaralanmaları
• Topuk dikeni

Kök hücre Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 100-150 cc yani bir çay bardağı kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir. Trombositten zengin plazma kök hücre (PLATELET RİCH PLASMA) kısmı alınarak tedavi edilmek istenen bölgelere enjekte edilir. Bu sayede bu bölgenin hücrelerini aktive eden growth faktör (iyileştirici tamir edici) salgı sayesinde kök hücre göçü oluşur. Yeni gelen hücreler kollejen sentezini arttırarak dokunun iyileşmesini sağlar.

Nasıl uygulanır?

Merkezimizde kullanılan özel bir kit yardımıyla, hastadan 10-60 ml arasında kan alınır, bu kan tek kullanımlık özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılarak istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Santrifüj işleminden sonra kanın trombosit dışındaki hücreleri tüpün dibine çöker ve üzerinde trombosit hücrelerinden zengin sarı renkli bir plazma sıvısı kalır. Bu sıvı belirlenen bölgeye enjekte edilir. Uygulama esnasında hasta belirgin bir acı hissetmez.

Etkisi nasıl olur?

Enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde iyileşme etkisi başlar ve iyileşme süreci 3 ay ile 12 ay arasında devam eder.

Kaç seans uygulama yapılır?

Kök hücre yönteminin uygulandığı hastaların bir çoğunda iyileştirici etki ilk seans sonrasında görülebilirken, bazı durumlarda 2-3 seans daha uygulama da yapılabilmektedir.

Kök hücrenin  yan etkileri var mıdır ?

Kök hücre yönteminin önemli bir yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve hafif şişme yapabilir. Bu etki bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer ve herhangi bir zararı yoktur. Bu durumda buz uygulama ve kısa süreli ağrı kesiciler kullanılabilir. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

Kök hücre tedavisi

Konuşmayı başlat
Merhaba; Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?