İnkontinans Tedavisi

Pelvik taban kaslarının kasılmasını arttıran, idrar tutma bozukluğunda idrar kaybını azaltan ameliyatsız, güvenli ve etkili tedavi

Mesane Güçsüzlüğü Nedir?
Üriner inkontinans, zayıf mesane,fazla aktif mesane ve üriner sızıntı problemleri; gülme, öksürme, aksırma, ağırlık kaldırma ve ani zorlanma gibi durumlarda her 3 kadından 1’inde görülen idrar kaçağının nedeninin ne olduğunu açıklamak için kullanılan terimlerdir.

Sorunu çözmenin ilk adımı, nedenini aramaktır. Sıklıkla oluşan üriner sızıntılar, güçsüz pelvik kaslardan kaynaklanmaktadır.

Pelvik taban, ön kasık kemiğinden omurganın tabanına kadar olan pelviste yer alan derin kasların olduğu bölgedir. Hamak şeklindedir. Pelvik taban, pelvik organları (uterus, vajina, kalın bağırsak ve mesane) tutar. Bu organlar idrar yapma anında idrarı kontrol etmenizi sağlar. Bunlar gevşeyip idrarın dışarı atılmasına sebep olur. Ayrıca gün boyunca tuvaletinizi tutmanızı sağlamak için de sürekli kasılırlar.

Üriner inkontinans, zayıf mesane, fazla aktif mesane, idrar kaçağı.. Bunlar öksürme, hapşurma, gülme, birşey kaldırma veya idrar gelme hissinden dolayı oluşan idrar kaçırmanın bazı isimleri. Yanlız değilsiniz.
İlk adım, bu istenmeyen durumun vücut mekaniğinde nasıl oluştuğunu anlamak. Bunlar çoğunlukla pelvik kasların zayıflığından dolayı oluşur.
Mesanenin yarı dolu olduğu zaman, beyine “haydi tuvalete” mesajını göndermekte. Bu noktada, sıvı üretraya doğru iner ve orada valf gibi çalışan 2 tane kas bunu tutar. Mesane dolu olduğu zaman ilk kas açılır ama siz tuvalete yetişene kadar ikinci kas ile bunu tutabilirsiniz. Mesanenin altında ve üretranın etrafında olan pelvik kaslarınız, bu kasların doğru çalışmasını sağlar. Eğer yeterince güçlü değilse idrar kaçırma problemiyle karşılaşılır.
İdrar kaçırmanızın tipini öğrenmeniz gerekiyor:

Stres Üriner İnkontinans (SUI)
Bu tip, öksürme, hapşurma, gülme, zıplama veya ağırlık kaldırma sonucunda oluşan idrar kaçırma problemidir. Basit hareketler mesanede basınç yaratır ve pelvik kaslarınızın yeterince kasılmasını önler ve bu sayede sızıntı oluşur. Bu tip kadınlarda en çok görülen idrar kaçırma problemidir. Bu her yaşta meydana gelebilir fakat daha çok hamilelik esnasında, doğumdan sonra ve menopoz evresinde görülmektedir.
Dürtülü/Zorlamalı Üriner İnkontinans (MUI)
Bu tip ufacık bir uyarıyla bile kontrol edilemeyen ve acil olarak idrar yapma isteğini belirtir. Semptomları genelde gece görülür. Fazla çalışan mesane dışındaki detrusor kasının beyine mesane doluymuş gibi yanlış sinyal yollamasından dolayı oluşur.
Karışık Üriner İnkontinans (MUI)
İki tipe bağlı olarak üriner inkontinansa sahip olmak ta mümkündür. Birisi daha baskın olabilir, o yüzden önce onun tedavi edilmesi gerekmektedir.
Inkontinans erkeklerde ve kadınlarda oluşan sızıntıyı nasıl engeller?
Hem kadın, hem erkekte mesane kontrolü pelvik kaslar tarafından yapılır. Pelvis etrafındaki bir dizi kas sayesinde idrarı mesanede tutabilir ve üriner sistemi çalıştırabilirsiniz. Kaslar zayıfladığında ise mesane kontrolünüzü kaybedersiniz ve idrar kaçağı oluşabilir.
Sinir problemleri, prostat sorunları (Prostat ameliyatı dahil) veya ağır egzersizler sonucunda oluşan güçsüzlükleri, klinik olarak kanıtlanmış
İnkontinans tedavi 30 dakikalık seansta pelvik taban kaslarında 180 tane tamamen acısız ve mükkemmel stimülasyon yapar. Bunları bacağa takılan manşonlar ve onun içerisindeki elektrotlar vasıtasıyla yapar. Tamamen dışarıdan tedavi eder, içeriden bir elektroda ihtiyaç duymamaktadır. El cihazından gücünü ayarlamanız yeterli olacaktır. Artan güç sayesinde pelvik kaslarınızın ne kadar rahat kasılıp rahatlayacağını göreceksiniz.
Uzun süreli etkilerini görmeniz için, haftada 5 gün, günde 30 dakika ve 12 hafta boyunca aralıksız kullanın.
İnkontinans pelvik tabanınızı onarıp güçlendiren bir tedavi şeklidir. Mesane kontrolünüzü yeniden ele geçirmenize ve güveninizi kazanmanıza yardımcı olur. Artık küçük kazalar olmaz, ped ihtiyacı duymazsınız ve artık utanmak zorunda kalmazsınız. Hangi idrar kaçırma tipinde probleminiz olursa olsun,. İnkontinans tedavi ile Artık her istediğinizi, istediğiniz zaman eskisi gibi yapabileceksiniz.
Artık tekrar güven içinde yaşama zamanı…

Konuşmayı başlat
Merhaba; Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?